Dodaj komentarz

Choroba nazywana zatorowością płucną polega na tym, że w organizmie człowieka dochodzi do wystąpienia zatoru, którego bezpośrednim skutkiem jest zatkanie światła tętnic płucnych. Przebieg i konsekwencje tej choroby są w dużej mierze zależne od tego, w jakiej części płuc zostanie zatrzymany dopływ krwi. Objawami tej choroby jest wystąpienie u człowieka duszności, przyśpieszenia bicia serca, nadmiernej potliwości oraz szybkiego oddychania. Osoba chorująca na tę przypadłość będzie się skarżyć na ból w klatce piersiowej po jednej ze stron. Ból może również promieniować na takie części ciała jak ramiona, brzuch lub plecy.

zatorowość płucna

Przyczyny zatorowości płuc

Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest pojawienie się skrzeplin, które pojawiają się przez proces krzepnięcia krwi na ściankach naczyń krwionośnych. Najczęściej dochodzi do takiego krzepnięcia w żyłach miednicy oraz nóg. Zakrzep może się urwać i jest następnie transportowany do płuc. Najczęściej to schorzenie występuje u pacjentów, którzy z różnych powodów przez dłuższy czas byli unieruchomieni. Choroba ta pojawia się również u osób, które cierpią na niewydolność krążenia. Najczęściej zator tworzony jest ze skrzepliny, ale również może zostać spowodowany przez tłuszcz, powietrze lub ciało obce. Najczęstszą przyczyną powstawania zakrzepów jest mała ilość ruchu w życiu człowieka. 

Objawy zatorowości płuc

Zator płuc może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej będzie to wystąpienie duszności oraz przyspieszenie oddechu. Pacjenci, u których wystąpił zator, będą także cierpieć na nadmierną potliwość, przyśpieszenie bicia serca oraz jednostajny ból występujący w klatce piersiowej, który może również promieniować na brzuch, ramiona i plecy. Czasem tej chorobie towarzyszy również uczucie lęku oraz sinica skóry i śluzówek. 

Leczenie zatorowości płuc

Zatorowość płuc jest  choroba, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Jest to bardzo ważne, by zapobiec pojawieniu się kolejnych zatorów w płucach. Podczas leczenia, pacjentowi podawane są specjalne leki przeciwzakrzepowe. To ile będzie trwało leczenie przy użyciu heparyny zależy od tego co jest przyczyną wstąpienia zatoru. Jeżeli zator jest spowodowany przewlekłą chorobą, której występowanie wiąże się z częstym występowaniem zatorów, to leczenie przy pomocy leków może trwać bardzo długo. 

Wystąpieniu tej choroby można jednak starać się zapobiec. Jej główną przyczyną jest mała ilość ruchu. Moza wiec ona wystąpić u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub pracy, lub są uziemione ze względu na przewlekłe schorzenie wymagające leczenia. Aby więc zapobiec wystąpieniu zatorów, trzeba podejmować aktywność fizyczną. Do lekarza należy udać się od razu gdy pojawią się duszności i ból w klatce piersiowej. Zwlekanie z udaniem się do lekarza może przynieść bardzo poważne konsekwencje. 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.