Dodaj komentarz

PTSD, czyli Zespół Stresu Pourazowego kojarzy się z reguły tylko z żołnierzami, choć niesłusznie. Traumatyczne wydarzenia odbijają się na każdej psychice i możemy zaliczyć do nich przeróżne sytuacje z życia codziennego. Poniższy artykuł zostanie poświęcony omówieniu tej przypadłości i metod jej leczenia.

Przyczyny PTSD - jak wyleczyć ciężką traumę?

Zespół Stresu Pourazowego — czym jest?

Skrót PTSD rozwija się jako Post-Traumatic Stress Disorder (zespół stresu pourazowego). Jest to reakcja na traumatyczne wydarzenia i emocje, jakich chory doświadczył lub przynajmniej był biernym świadkiem. Co ważne, objawy nie pojawiają się bezpośrednio po zajściu, mogą wypłynąć na wierzch nawet po trzech dekadach. To z kolei znacznie utrudnia diagnozę. Dlatego właśnie najlepszą opcją jest wybranie profesjonalnego terapeuty. Polecana pani psycholog Wioletta Kucharek (tel. 604 886 066) działająca w Łodzi na ulicy Tuwima 71/3 specjalizuje się w leczeniu traum i ciężkich przeżyć w życiu. Dzięki obszernej wiedzy i doświadczeniu stawia trafne diagnozy. Działa również online w przypadku braku możliwości dojazdu, fobii społecznych, bądź niepełnosprawności.

PTSD — objawy

Choroba ta do złudzenia przypomina depresję. Jeśli pojawia się z opóźnieniem, wielu terapeutów wystawia błędną diagnozę i źle dobiera metody leczenia. Chory "drętwieje" emocjonalnie — odczuwa niewiele albo nawet nic. Dodatkowo staje się drażliwy. Na słabe bodźce może reagować bardzo agresywnie. Może mu także towarzyszyć przewlekłe przygnębienie i lęk, które w najskrajniejszych sytuacjach skutkują próbami samobójczymi. Dodatkowo silne są reakcje na to, co wywołało traumę. Ikoniczny jest przykład weteranów wojennych przeżywających swoją traumę w Sylwestra pod wpływem huku petard. Przeżywają oni tak zwane flashbacki — z najdrobniejszymi szczegółami raz jeszcze przeżywają swoją traumę.

Co więcej, PTSD wiąże się z podwyższonym poziomem adrenaliny. To zaś odbija się na zdolności chorego do wypoczynku — nie może on odpoczywać, przez co jest przewlekle zmęczony. Towarzyszą temu objawy somatyczne — podwyższone tętno, bóle głowy, szybki oddech czy zimny pot.

Jak przebiega leczenie Zespołu Stresu Pourazowego?

Jakie są przyczyny Zespołu Stresu Pourazowego?

PTSD jest, jak już wspomniano, reakcją psychiki pacjenta na bardzo silną traumę. Przykładami są oczywiście weterani wojen. Nie tylko żołnierze — także cywile będący świadkami bombardowań zgłaszają PTSD. Podobnie jest ofiarami ataków terrorystycznych, gwałtów, wypadków komunikacyjnych czy świadkami brutalnych przestępstw. 

PTSD — leczenie psychoterapeutyczne i farmakologiczne

PTSD nie jest depresją, toteż nie leczy się jej jak tej przypadłości. W terapii kładzie się nacisk na rozpoznanie jednorazowego, konkretnego wydarzenia/stanu emocjonalnego, który doprowadził do choroby. Leczenie PTSD przybiera postać usuwania przyczyny. Nie ma traumy — nie ma reakcji na nią. Dlatego w terapii stosuje się często stopniowe zwiększanie ekspozycji na bodziec, by finalnie zlikwidować reakcję na niego. Dodatkowo ważna jest terapia pozwalająca ułożyć panujący w głowie pacjenta chaos. W psychoterapii warto sięgnąć też po wsparcie farmakoterapeutyczne. Pomaga ono złagodzić stres towarzyszący choremu czy przywrócić równowagę biochemiczną w jego mózgu.

Terapia PTSD jest trudna. Chory izoluje się od innych, nie czując sensu jakiejkolwiek zewnętrznej pomocy. Samo poproszenie o pomoc jest bardzo trudne, jednak dobrze rokuje. Ponad połowa pacjentów wychodzi z choroby i odzyskuje utraconą radość życia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.