Dodaj komentarz

Stulejka to bardzo często spotykane schorzenie dotyczące napletka, które często występuje u dzieci. Polega na utrudnieniu lub niemożności odsłonięcia żołędzi penisa z powodu zwężenia lub napięcia napletka. Choć może to być przerażające dla rodziców, którzy zauważają ten problem u swojej pociechy, warto zrozumieć, że stulejka w większości przypadków jest stanem fizjologicznym i samoistnie ustępuje w miarę wzrostu dziecka. Niekiedy jednak operacja stulejki jest nieunikniona.

Stulejka u dzieci

Przyczyny stulejki u dzieci

Stulejka u dzieci może być spowodowana różnymi czynnikami. U noworodków i niemowląt, stan ten może wynikać z niewielkiego rozwoju napletka, co jest dość powszechne i w pełni naturalne. W takich przypadkach napletek jest zwykle mocno przymocowany do żołędzi penisa, co uniemożliwia jego odsłonięcie. W miarę dojrzewania, napletek powinien stopniowo stawać się bardziej elastyczny, a stulejka samoistnie powinna ustąpić. Czasem jednak tak się nie dzieje i powstaje problem stulejki u dzieci. U starszych dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, stulejka może nadal występować i powodować niechciane dolegliwości. W tym przypadku przyczynami mogą być nawracające infekcje napletka lub brak odpowiedniego rozciągania napletka podczas kąpieli.

Objawy stulejki u najmłodszych

Głównym objawem stulejki u dzieci jest utrudnienie odsłonięcia żołędzi penisa. W przypadku niemowląt, napletek może być tak mocno złączony z żołędziem, że odsłonięcie jest po prostu niemożliwe. U starszych dzieci, odsłonięcie żołędzi może być zarówno utrudnione, jak i bolesne. Jeśli dziecko ma stulejkę, może to również wpłynąć na jego codzienne życie. Może tym samym odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu, a w przypadku powstania infekcji, może pojawić się pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk w okolicy napletka. W większości przypadków stulejka u dzieci samoistnie ustępuje w miarę wzrostu. Zazwyczaj napletek staje się bardziej elastyczny w wieku około 3-4 lat. Dlatego też, w przypadku łagodnych objawów stulejki u małych dzieci, nie jest zalecane podejmowanie agresywnych działań, a leczenie stulejki jest realizowane nieznacznie później.

Leczenie stulejki u dzieci

Leczenie stulejki u dzieci

Jeśli u starszego dziecka stulejka powoduje utrudnienia w oddawaniu moczu, powoduje nawracające infekcje lub inne niepożądane powikłania, należy skonsultować się z pediatrą bądź urologiem dziecięcym. Lekarz dokładnie oceni stan napletka i podejmie decyzję w sprawie dalszego leczenia. Warto pamiętać, że stulejka u dziecka jest czymś normalnym, jednak z biegiem lat powinna ustąpić. W niektórych sytuacjach lekarz może zarekomendować specjalne kremy lub maści, które pomogą w rozciągnięciu napletka. Procedura ta może być skuteczna w łagodnych przypadkach stulejki, ale nie zawsze jest skuteczna. W rzadkich przypadkach, gdy stulejka powoduje poważne powikłania, a inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, obligatoryjne może stać się podjęcie procedury chirurgicznej, znanej jako obrzezanie. Obrzezanie stulejki polega na pozbyciu się całego napletka, co umożliwia bezpieczne odsłonięcie żołędzi penisa. Jest to jednak ostateczność i większość dzieci nie wymaga takiej interwencji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.