Dodaj komentarz

Jeśli nie radzisz sobie z problemami, pomoc psychologa może okazać się niezastąpiona. Warto jednak poświęcić nieco czasu, by znaleźć osobę, której będziesz mógł w pełni zaufać. Jak nietrudno sobie wyobrazić, opowiadanie o swoim życiu i problemach nie przychodzi łatwo. Dlatego też przed umówieniem się na konsultację należy poszukać opinii w sieci lub też zapytać znajomych, czy rodziny o specjalistów z twojego miasta. Ile kosztuje terapia i jaką formę może przybierać? Rozwiewamy wątpliwości, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.

Psycholog Gdynia Beata Załucka-Gosk

Jaki jest koszt terapii psychologicznej?

Wszystko zależy od specjalisty, do którego się udamy oraz od rodzaju problemu, z którym się do niego zgłosimy. Warto wiedzieć jednak, że koszty ponosi się jedynie wówczas, gdy na terapię uczęszcza się prywatnie. W Poradniach Zdrowia Psychicznego można szukać pomocy refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Choć placówek takich w naszym kraju jest całkiem sporo, z ich możliwości korzysta coraz więcej osób. Powoduje to, że kolejki się wydłużają, a czas oczekiwania na terapię może być wyjątków długi. To spory problem zwłaszcza wówczas, gdy potrzebujemy natychmiastowej pomocy. W takiej sytuacji znacznie lepiej udać się do specjalisty na własną rękę. Ceny terapii zależą m.in. od miasta, które wybierzemy. Z cennikiem warto zapoznać się jeszcze przed spotkaniem z psychologiem, by na konsultacji skupić się wyłącznie na zaistniałych problemach.  Można to zrobić np. na stronach internetowych specjalistów. I tak np. na stronie pomocwlabiryncie.pl wyszczególniono ceny za poszczególne sesje i warsztaty w Gdyni, przyczyniające się do poprawy samopoczucia oraz funkcjonowania w rodzinie i w społeczeństwie.

Terapia rodzinna i grupowa – na którą się zdecydować?

W trakcie terapii rodzinnych spotykają się członkowie rodziny, by móc przepracować problemy, niszczące ich relacje. Godzinne spotkanie kosztuje ok. 200 zł i pozwala m.in. rozwiązać konfliktowe sytuacje pomiędzy dziećmi i ich rodzicami. Można również skorzystać z sesji grupowych, które od rodzinnych różnią się przede wszystkim faktem, że ich uczestnicy nie znają się przed rozpoczęciem spotkań. Borykają się oni jednak na ogół z podobnymi problemami, dzięki czemu mogą się wzajemnie motywować i wspierać. W sesjach często uczestniczą nie tylko osoby walczące z nałogami, ale również osoby przewlekłe chore, niepełnosprawne czy niepotrafiące poradzić sobie z traumami, jakie spotkały ich w przeszłości. Co ważne, ceny takich spotkań nie są wygórowane, dzięki czemu może w nich uczestniczyć sporo osób. Z reguły koszt godziny nie przekracza 100 zł, a rozwiązanie problemu, determinującego naszą codzienność, jest bardzo często bezcenną pomocą i jedyną możliwością powrotu do normalnego funkcjonowania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.