Dodaj komentarz

Pod terminem arteterapia kryje się przede wszystkim wykorzystanie w procesie terapeutycznym różnych form oddziaływania poprzez sztukę. W terapii przez sztukę łączą się wiedza i doświadczenie z zakresu psychologii, medycyny, a w końcu również i sztuk pięknych. Na arteterapię składa się wiele dziedzin, oddziałujących na różne obszary. Można tutaj wyróżnić np. choreoterapię, plastykoterapię, muzykoterapię czy terapię przez sztuki teatralne.

Arteterapia kursy

Kto może skorzystać z arteterapii?

Arteterapię wyróżnia przede wszystkim uniwersalne oddziaływanie, które ma charakter terapeutyczny. Z tego względu takiej terapii mogą poddać się wszyscy chętni, zainteresowani taką formą wsparcia sfery psychicznej i fizycznej. Ograniczenia do udziału w arteterapii są niewielkie i sprowadzają się raczej do konkretnych schorzeń. Dla przykładu w zajęciach z dogoterapii nie będą mogły uczestniczyć osoby uczulone na sierść. Działania arteterapeutyczne skierowane są np. do dzieci z problemami z mówieniem, czy artykułowaniem swoich potrzeb i emocji. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku niepełnosprawności intelektualnych. Wyrażanie swoich uczuć przez sztukę, stanowi idealną formę komunikacji dla tych, którzy mają problem z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji interpersonalnych. Tak więc terapia przez sztukę to atrakcyjna forma terapii dla dzieci. Niemniej jednak arteterapia dla dorosłych cieszy się podobnym zainteresowaniem, jako jedna ze skutecznych form wsparcia procesu terapeutycznego.

Kiedy arteterapia jest najskuteczniejsza?

Terapia przez sztukę wykorzystywana jako narzędzie oddziaływań leczniczych, choć doskonale sprawdza się również w profilaktyce. Arteterapia bywa wykorzystywana jako element osobistego rozwoju oraz wsparcie w trudnych sytuacjach, które stawia przed nami codzienność. Aby jednak działania przyniosły oczekiwane rezultaty, konieczny jest spontaniczny, samodzielny i dobrowolny udział w zajęciach. Bez tego pacjent nie będzie mógł w pełni korzystać z możliwości, jakie daje terapia przez sztukę.

Arteterapia dla dorosłych

W jakim celu stosowana jest arteterapia?

Wiemy już czym jest arteterapia i kto może uczestniczyć w zajęciach. Warto jednak również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu jest ona w ogóle wykorzystywana w procesie terapeutycznym? Otóż terapia przez sztukę prowadzi do oczyszczenia, określanego mianem katharsis. Pozwala ona dotrzeć do skrywanych głęboko uczuć, budzi emocje i ułatwia wyrażenie swoich potrzeb. Arteterapia wspiera pacjenta w budowaniu pozytywnej samooceny, zwiększając jego samoświadomość i budując poczucie własnej wartości, połączone z wewnętrznym spokojem i harmonią. Pozwala również dotrzeć do ukrytych głęboko emocji i wyrazić je w bezpieczny sposób. Udział w zajęciach buduje także umiejętności manipulacyjne, wpływając przy tym na rozwój fizyczny.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.