Dodaj komentarz

Stan naszych żył zależy w dużej mierze od nas samych. Niewielka ilość ruchu, siedzący lub stojący tryb życia czy palenie tytoniu, to czynniki, które w znaczącym stopniu mogą wpływać na funkcjonowanie układu krwionośnego. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy może być rozwój żylaków. Flebologia to właśnie dziedzina pomagająca poradzić sobie z tymi problemami. 

flebologia

Flebolog i jego rola w leczeniu chorób układu krążenia

W wielu sytuacjach, związanych z chorobami układu krążenia, może nam pomóc wizyta u flebologa. Lekarze tej specjalności zajmują się diagnostyka i leczeniem chorób żył. Mogą być pomocni wówczas, gdy naszym problemem są - między innymi - żylaki, pajączki lub zapalenie żył. Wiele z wymienionych tu problemów ma swe źródło w problemach z odpowiednia cyrkulacją krwi w naczyniach, zlokalizowanych w naszych nogach. To z kolei prowadzi do niewydolności żylnej i powstawania żylaków oraz teleangiektazji, czyli tak zwanych pajączków. 

Wystąpienie wymienionych objawów jest częstym powodem wizyty u flebologa. Warto działać szybko, bowiem rozwój żylaków może z czasem doprowadzić do problemów z poruszaniem się i niedokrwistości kończyn oraz ich owrzodzenia.

 

Diagnostyka żylaków, czyli pierwszy etap działań flebologa

Flebolodzy w toku działań diagnostycznych najczęściej posługują się badaniami USG Dopplera. To nieinwazyjny i szybki sposób, oparty na zasadach podobnych do klasycznego USG - fala ultradźwiękowa, odbijając się od naczyń krwionośnych, tworzy czytelny dla lekarza ich obraz. Dzięki zastosowaniu tej techniki możliwe jest postawienie diagnozy we wczesnych stadiach chorób żył i tętnic. Umożliwia to szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co w wielu wypadkach może zapobiec rozwojowi choroby. Jeżeli poszukujemy dobrego i konkretnego lekarza, to w Krakowie na ulicy Józefa Korzeniowskiego 39 odnaleźć możemy specjalistę, warto odwiedzić stronę wspomnianego doktora Bartłomieja Juzy, czyli www.flebologkrakow.pl, czekają tam najważniejsze informacje. 

 

Jak przebiega leczenie żylaków przez flebologa?

Współczesny flebolog ma do dyspozycji cały arsenał mało inwazyjnych środków, dających świetne rezultaty w leczeniu żylaków.  Należą do nich między innymi laseroterapia, echoterapia oraz ultradźwięki. Sposób leczenia dobierany jest na podstawie przeprowadzonej diagnozy - zasadniczą kwestią jest określenie zakresu i stopnia zaawansowania zmian. Niekiedy konieczne jest  również usunięcie tych naczyń krwionośnych, które nie działają prawidłowo. Służy temu skleroterapia i minifleboktomia.

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu specjalnego płynu lub pianki do niedrożnej żyły. Efektem jego działania jest zrastanie się naczyń krwionośnych, poddanych zabiegowi, aż do całkowitego ich zamknięcia. W rezultacie żylaki stopniowo wchłaniają się. Zabieg pozwala na podjęcie normalnych czynności życia codziennego w krótkim czasie po jego wykonaniu, zalecane jest jedynie noszenie przez pewien czas pończoch uciskowych.

Minifleboktomia to zabieg, w ramach którego część niewydolnego naczynia krwionośnego jest usuwana przez niewielkie nacięcie. Jego funkcje przejmują inne, sprawne żyły, co prowadzi do zwiększenia sprawności całego układu krążenia.

 

 Nie tylko żylaki, czyli inne zadania flebologa

Flebolog, oprócz leczenia żylaków, zajmuje się też innymi schorzeniami naczyń krwionośnych, skutkującymi powstawaniem obrzęków, opuchlizn czy siniaków. W zakres jego zainteresowań wchodzą również żylaki odbytu (hemoroidy), owrzodzenia czy zakrzepica żył. Wiele osób udaje się też do lekarza tej specjalności w celu uzyskania wskazówek profilaktycznych - jest to szczególnie ważne wówczas, gdy zgłaszająca się osoba ma dziedziczne predyspozycje do występowania żylaków.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.