Dodaj komentarz

By cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem przez wiele lat, niezbędne jest odpowiednie dbanie o swoje zęby i regularne wizyty u dentysty, by wyeliminować wszelkie zmiany próchnicze oraz usunąć kamień. Wiele zabiegów związanych z uzębieniem można wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki czemu koszt przerzucony jest na NFZ. Jakie zabiegi są refundowane i jakie są warunki leczenia zębów na NFZ? Wyjaśniamy to w tym artykule.

Jaki jest zakres usług objętych refundacją NFZ?

Leczenie zębów należy do najdroższych usług medycznych na rynku, głównie ze względu na fakt, że dużą część zabiegów wykonywać trzeba odpłatnie. Na chwilę obecną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego można wykonać:

  • Ekstrakcję zęba normalną oraz chirurgiczną,
  • Znieczulenie przed zabiegiem,
  • Zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne,
  • Rentgen pantomograficzny z opisem,
  • Leczenie zmian pojawiających się na błonie śluzowej jamy ustnej,
  • Usuwanie kamienia nazębnego.

Jak często można usuwać kamień nazębny w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?

W przypadku zabiegów higienicznych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego, refundacji podlega jedna wizyta w roku, w trakcie której usunięte zostaną złogi nazębne z wszystkich zębów i przeprowadzony zostanie instruktaż higieny jamy ustnej. Każda dodatkowa wizyta związana z kamieniem nazębnym jest odpłatna. Dokładne informacje odnośnie usuwania kamienia odpłatnie znaleźć można w artykule „Usuwanie kamienia nazębnego — cena zabiegu, wskazania oraz jak mu zapobiegać?”. Poza opisem samego zabiegu zawiera on również wycenę u profesjonalnego dentysty tego typu usług oraz wskazówki, w jaki sposób zapobiegać ponownemu odkładaniu się złogów.

Jak wygląda leczenie zębów na NFZ?

Czy leczenie kanałowe na NFZ jest skuteczne?

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że darmowemu leczeniu kanałowemu po ukończeniu 18 roku życia podlegają jedynie zęby przednie, czyli siekacze i kły. Pozostałe zęby leczyć trzeba odpłatnie, lub nieodpłatnie usunąć. Koszty związane z leczeniem odpłatnym mogą być różne, zależnie od tego, który ząb będzie go wymagał, dlatego też warto zapoznać się z informacjami i wyceną na stronie leczenie kanałowe pod mikroskopem. Z pewnością ta forma leczenia jest korzystniejsza od ekstrakcji, ponieważ pozwala zachować naturalny ząb, który przy poprawnie przeprowadzonym zabiegu będzie użyteczny jeszcze przez długi czas, pod warunkiem utrzymania odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku leczenia zębów na NFZ trzeba wziąć pod uwagę, że refundowana jest podstawowa wersja zabiegu, więc może on nie być tak dokładny, jak zabieg odpłatny, przeprowadzany pod mikroskopem.

Jakie są warunki przeprowadzania leczenia objętego refundacją?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że usługi objęte refundacją wykonywane są zgodnie ze standardem ustalonym przez NFZ. Nie ma możliwości dopłacenia do innej metody leczenia zęba. W przypadku niektórych zabiegów wykonywanych po ukończeniu 18 roku życia są one ograniczone do zębów przednich, czyli siekaczy i kłów. Ważne jest, by przed podjęciem leczenia upewnić się, że gabinet stomatologiczny posiada podpisaną umowę z NFZ.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.